فهرست بستن

کشاورزان چناران ۱۱۳ میلیارد تومان از تجارت تنباکو سود کردند

مشهد-ایرنا- بخشدار مرکزی چناران گفت: امسال کشاورزان این شهرستان با برداشت یکهزار تن برگ و چوب تنباکو و فروش آن ۱۱۳ میلیارد تومان سود کردند.

رضا داروغه روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: چناران بزرگترین مرکز تولید تنباکو در شرق کشور است، امسال ۴۰۰ تن برگ و ۶۰۰ تن چوب و ساقه تنباکو از مزارع این شهرستان برداشت شده است.

وی اظهار داشت: بسته به شرایط آب و هوایی، میزان امکان آبدهی محصول و دیگر عوامل موثر، در هر هکتار از کشت تنباکو در شهرستان چناران یکهزار و ۸۰۰ کیلوگرم تا ۲ تن برگ تنباکو و بین سه هزار و ۲۰۰ کیلو تا سه هزار و ۵۰۰ کیلو چوب و ساقه تنباکو برداشت می شود.

بخشدار مرکزی چناران مرکز تولید تنباکو در این شهرستان را روستای “بقمچ” ذکر کرد و گفت: با توجه به شرایط خاص انتقال تنباکوی تولیدی بقمچ به روستای ارداک، از سالهای گذشته تاکنون محصول مرغوب تولیدی بقمچ با نام تنباکوی ارداک روانه بازار می شده است.

داروغه به معضل خام فروشی به عنوان چالش بزرگ و حلقه مفقوده صنعت پرسود تنباکو اشاره و بیان کرد: سالها قبل تنباکوی بقمچ به روستای ارداک در مسیر راه ارتباطی به مشهد برده می شد و در آنجا به فروش می رسید و از همین رو با نام تجاری ارداک شهرت یافته است.

وی با قدردانی از تدبیر شرکت دخانیات خراسان رضوی برای حمایت از تنباکوکاران اظهار داشت: امسال هر کیلو برگ تنباکو در بازار بین ٢٨ تا ٣٠ هزار تومان و هر کیلو ساقه و چوب آن بین ١٧٠ تا ١۸٠ هزار تومان فروخته می شود.

داروغه چالش مهم تولید تنباکو را معضل کمبود آب کشاورزی دانست و افزود: برای تولید برگ و ساقه تنباکو در هر هکتار نیاز به ۶ هزار متر مکعب آب است و از این رو با در نظر گرفتن خشکسالی های پی در پی، تولید این محصول باید به سمت استفاده از روشهای بهینه سازی آب از جمله استفاده از سیستم آبدهی قطره ای سوق یابد.

او خاطرنشان کرد: کشاورزی سنتی در دهستان و روستای بقمچ نیازمند تسهیلات مناسبی است تا کشاورزان تنباکو کار با آن بتوانند در مدیریت صحیح مصرف آن ضمن حفظ تولید به پایداری آب در کشاورزی کمک کنند.

بخشدار مرکزی چناران اظهار داشت: در روستای بقمچ مجوز تولید و فرآوری تنباکو با نام تجاری ارداک با ظرفیت اسمی تولید ١۵٠ تا ٢٠٠ تن بصورت صنعتی صادر شده است و راه اندازی این کارخانه در مرحله تسهیلات و معرفی به بانک است؛ در صورت راه اندازی این واحد به عنوان اولین واحد فرآوری صنعتی بطور جد یک پنجم خام فروشی محصول تولیدی تنباکو متوقف و سود دهی بیشتری را نصیب منطقه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *